UPDATE |
Ministerul Apărării Naționale (MApN) a transmis că explozia urmată de incendiu s-a produs astăzi, la ora 13.30, într-un poligon de distrugere a muniției, aparținând Depozitului 33 Materiale Tehnice din compunerea Forțelor Terestre, în urma căruia doi militari au suferit arsuri.
La fața locului s-au deplasat echipaje aparținând Detașamentului de Pompieri Botoșani, respectiv trei autospeciale de stingere a incendiilor, două ambulanțe SMURD, dintre care una de terapie intensivă mobilă SMURD și o ambulanță SAJ.
Militarii au primit primele îngrijiri medicale la fața locului și au fost transportați la Spitalul Județean de Urgență din Botoșani, unde medicii vor analiza dacă se impune transferul la alte unități medicale specializate.
Explozia, urmată de un incendiu, s-a produs pe timpul unor activități de casare a muniției (cartușe de semnalizare de 26 mm).
Comandantul unității a dispus cercetarea circumstanțelor producerii incidentului.
–––––––––––––––––––-
Știre inițială
Astăzi, pompierii botoșăneni au fost solicitați să intervină într-un poligon de distrugere a muniției aflat în marginea municipiului Botoșani, unde a avut loc o explozie urmată de incendiu. La fața locului s-au deplasat echipaje aparținând Detașamentului de Pompieri Botoșani, respectiv trei autospeciale de stingere, două ambulanțe SMURD, dintre care una de terapie intensivă mobilă SMURD și patru ambulanțe SAJ.
Trei persoane desfășurau activități de dezafectare a unor echipamente militare în momentul în care s-a produs explozia. Două dintre acestea au fost rănite și preluate de echipajele medicale. Una dintre ele este în stare gravă.
































