Pompierii militari de la Detașamentul Iași au intervenit, aseară, în Campusul universitar„Tudor Vladimirescu”, după ce a fost anunțată o explozie urmată de incendiu la un post de transformare electric, amplasat pe Aleea Prof. Vasile Petrescu, în apropierea căminului T13.

Potrivit ISU Iași, explozia s-a produs în momentul în care o echipă de la Delgaz Grid desfăşura lucrări de întreţinere în zona postului de transformare.
Au intervenit 2 autospeciale de stingere și un echipaj de prim ajutor (EPA) din cadrul Detașamentului 1 Iași.
La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta violent, cu flacără deschisă și degajări mari de fum, existând risc de propagare la întregul punct tehnic și la clădirile din vecinătate.
Au ars cca 20 m de conductor electric și 15 mp de izolație bituminoasă. Au fost degradate un transformator de 6 kW, 20 mp de tencuială interioară și 30 mp de fațadă metalică cu izolație din vată minerală. Cauza probabilă: efectul termic al unui conductor electric defect.
Intervenția rapidă a pompierilor a limitat extinderea incendiului și a protejat obiectivele din

































