Astăzi, 13 ianuarie 2026, un bărbat din orașul sucevean Cajvana s-a urcat într-un copac din parcul de vizavi de Primăria Suceava, având asupra sa o sticlă cu benzină și a amenințat că se sinucide. El a solicitat ca la fața locului să vină prefectul județului Suceava să îl ajute să își facă documentele de identitate expirate.
Potrivit jurnaliștilor de la ZiaruldeSuceava.ro, bărbatul le-a spus pompierilor și polițiștilor că primarului orașului Cajvana refuză să îi elibereze cartea de identitate. Documentele acestuia sunt expirate de aproximativ șașe luni de zile.
La fața locului au intervenit pompierii de la Detașamentul Suceava, însoțiți de un echipaj medical și mai mulți polițiști.
Bărbatul a acceptat să coboare din copac după ce polițiștii i-au promis că îl vor ajuta să își întocmească documentele de identitate.
El a fost coborât de către pompieri cu ajutorul unei scări, după care a mers la sediul Poliției Municipiului Suceava însoțit de polițiști.
„Sunt disperat, îmi cer scuze”, a spus acesta imediat ce a pus picioarele pe pământ.
































