Un accident rutier grav s-a produs, astăzi, la intrare în municipiul Vaslui dinspre Bârlad. Primele informații arată că anvelopa unui autocamion a explodat și vehiculul a intrat pe contrasens, direct într-un alt autocamion înmatriculat în Constanța care circula regulamentar spre Bârlad. Șoferul primului autocamion a rămas captiv între fiarele contorsionate ale cabinei, fiind descarcerat de către pompieri. Bărbatul era în stop cardio-respirator și a fost transportat la spital în stare gravă, cu un prognostic rezervat.
Astăzi, în jurul orei 15:20, Detașamentul de Pompieri Vaslui a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs în municipiul Vaslui, în care au fost implicate două autocamioane.
La locul evenimentului au intervenit două autospeciale de stingere cu apă și spumă, dotate cu modul de descarcerare, o autospecială de descarcerare și o autospecială EPA, cu un efectiv total de 10 militari.
La sosirea echipajelor de intervenție, o persoană se afla încarcerată iar o a doua victimă, de sex masculin, prezenta un traumatism ușor și a refuzat transportul la spital. Victima a fost extrasă de către pompieri, fiind găsită în stop cardio respirator, fiind începute imediat manevrele de resuscitare. Ulterior, aceasta a fost preluată de un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Vaslui, tip B2.
În urma accidentului, aproximativ 200 de litri de combustibil s-au scurs pe carosabil, pompierii luând măsuri specifice de prevenire și stingere a incendiilor (PSI) pentru evitarea producerii unor situații de urgență.
Cauzele producerii accidentului sunt cercetate de instituțiile abilitate.

































