Toate cele patru persoane au rămas încarcerate în interiorul mașinii cuprinse rapid de flăcări și doi tineri au fost salvați în ultima secundă, înainte ca focul să cuprindă întreaga mașină.
Azi-noapte, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Focșani au intervenit în comuna Vârteșcoiu pentru gestionarea unei situații de urgență generată de un accident rutier în care a fost implicat un autoturism, urmat de incendiu.


Ce spun polițiștii
Potrivit polițiștilor, șoferul autoturismului, un tânăr de 22 de ani din municipiul Focșani, nu ar fi adaptat viteza la condițiile de drum, a pierdut controlul direcției de deplasare și s-a izbit violent de un cap de pod. Impactul a fost urmat de un incendiu extrem de violent, autoturismul fiind cuprins de flăcări în doar câteva momente.
În mașină se aflau patru persoane. Din nefericire, conducătorul auto și pasagera aflată pe locul din dreapta față, o tânără de 20 de ani din Focșani, au rămas blocați în autoturism și au decedat carbonizați.
Ceilalți doi pasageri, un tânăr de 20 de ani din Focșani și o tânără de 19 ani din localitatea Bălești, au reușit să fie scoși din autoturism înainte ca focul să cuprindă întreaga mașină. Ei au fost salvați în ultima clipă de martorii ajunși rapid la locul accidentului.
Victimele salvate prezentau multiple fracturi și traumatisme severe, fiind preluate de echipajele medicale și transportate de urgență la Unitatea de Primiri Urgențe Focșani.
































