La doar o lună de la absolvirea școlii de subofiteri, sergent-major Eusebiu Petrișor Jipa din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Vaslui – Stația de Pompieri Negrești, nu a stat pe gânduri atunci când a fost martor la izbucnirea unui incendiu în județul Iași și chiar dacă era în timpul liber, a acționat cu fermitate și tact.
„Un coleg liniștit si săritor, cu bun simt, a dat dovadă de curaj, făcând cinste armei pe care o reprezintă cu mândrie”, au transmis reprezentanții ISU Vaslui.
Pe data de 22 El se aflat întâmplător în zona în care un autocamion a fost cuprins de flăcări pe DN 28, în zona Brătuleni, comuna Miroslava, vis-a-vis de stația Peco Mol (zona Metro). A observat incendiul și a intervenit imediat cu un stingător, solicitând și sprijinul altor persoane din apropiere.
































